Menu

Going somewhere

Behind the horizon

Kawa i ryż z Bali

goingsomewhere

SAM_7894

Indonezja jest trzecim na świecie producentem ryżu. Jego zbiory odbywają się średnio trzy razy w roku. Uprawiany jest ręcznie, ani przy jego sianiu, ani przy zbiorach nie używa się maszyn. Jest podstawą kuchni indonezyjskiej - praktycznie wszystkie potrawy podawane są z ryżem. Ryż to po indonezyjsku nasi, stąd nazwy potraw np. nasi goreng.

SAM_7556

Ryż rośnie najczęściej na płaskim terenie, w górach tworzy się specjalne tarasy ryżowe, bo ryż rośnie w płaskich nieckach napełnionych wodą. Jedne z najpiękniejszych tarasów ryżowych znajdują się nieopodal wioski Jatiluwih. Miejsce to ubiega się o wpis na listę UNESCO.

SAM_7577

SAM_7892

Nieco inaczej wyglądają uprawy kawowca. S.a to najczęściej nieduże zagajniki o pow. około 1 ha, również położone w wyższych partiach gór z uwagi na mikroklimat. Kawa po indonezyjsku to kopi i najpopularniejsze są jej trzy gatunki: kopi luwak, kopi arabica i kopi robusta.Najbardziej znana i najdroższa to kopi luwak pozyskiwana z nasion kawowca wydalonych przez łasice (cywety).

SAM_7679

Z innych lokalnych potraw warto wspomnieć o gado-gado. To rodzaj sałatki składającej  się m. in. z marchewki, jajka, kiełek fasoli mung, kapusty pekińskiej, ziemniaków, fasolki szparagowej i szpinaku. Do tego bardzo często dodawany jest ser tofu a polane jest to sosem z orzeszków arachidowych i podawane z chipsami.

SAM_7308

© Going somewhere
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci