Menu

Going somewhere

Behind the horizon

Lombok, czyli całkiem blisko Australii

goingsomewhere

SAM_8370

Lombok to wyspa wchodząca w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Indonezyjczycy powiadają, że Bali można zwiedzać a na Lombok można odpocząć. I to jest prawda.

SAM_8103

Na Lombok można dostać się z Bali za parę dolarów promem publicznym odpływającym raz dziennie lub łodzią prywatną za kilkaset dolarów. Tę niewielką odległość prom pokonuje aż 6 godzin. Można tu kupić dosłownie wszystko - od dobrego bakso (zupa z klopsami), gado-gado po hamburgery i frytki.

SAM_8056

Okazuje się, że między wyspami Bali i Lombok przebiega linia Wallace'a, która dzieli krainę zoograficzną pomiędzy Azją i Australią. Oznacza to, iż na Lombok występują gatunki roślin i zwierząt, które występują w Australii. Różnica pomiędzy wyspami jest także w religii: na Bali panują głównie wierzenia hinduistyczne, Lombok jest islamskie.

SAM_8145

Promem docieramy do największego miasta na wyspie - Mataram. Stąd zabiera nas bus do miejscowości Kuta (identycznie nazywa się miasto na Bali). Okazuje się, że w przeciwieństwie do turystycznego i eleganckiego Bali, na Lombok istnieje pełen luz i taka jest tam atmosfera. W Kucie nie wszystkie drogi są asfaltowe a sklepy w większości kryte są strzechą. Na tutejszej plaży pasą się krowy.

SAM_8107

Plaże to zresztą najlepsze, co wyspa ma do zaoferowania. Niektóre z nich są płatne, np. jedna z najładniejszych plaż - Mawun beach. Niestety niektóre z nich są bardzo zaśmiecone, np. Aan beach. Po wejściu do wody okazuje się, że nie da się pływać bo w wodzie pływa pełno plastikowych torebek i innych śmieci. Osobiście wyniosłem z wody masę śmieci - podczas gdy lokalsi siedzieli sobie wygodnie i obserwowali mnie. Przez to jednak plażowanie traci swój urok i wydaje mi się dziwne, że tamtejsi ludzie tego nie rozumieją.

SAM_8170

SAM_8367

Generalnie Lombok jest tańszy od Bali - zarówno noclegi, jak i jedzenie w knajpach. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, ale za to można solidnie wypocząć.

SAM_8219

SAM_8358

SAM_8284

 

 

© Going somewhere
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci